nawóz specjalistyczny

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów obniżą skuteczność ich wykorzystania przez drzewka. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, ponieważ nieefektywne zastosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie truć wodę drenażową.

nawóz foliaractiv   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową odpowiedzią na odpowiednie użycie nawozów w sadach jest właściwe przemyślenie strategii ich stosowania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to jedynie dopuszczalne – naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew bądź wprowadzany w ramach nawadniania.

Na ogół sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się również pod uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem nieraz pomijanym jest zdolność różnych nawozów oraz czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo mieć obszerny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą więc być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym trafnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu czy też jego składników w glebie.

Post Author: admin